Alertă medicală în România! Coronavirusul a ajuns în țară? O femeie, izolată la domicilu după ce a venit din China

Coronavirusul in Romania
Coronavirusul in Romania

Ce se întâmplă în aceste momente cu femeia.

Alertă medicală în România. O femeie este izolată la domiciliu, după o călătorie în China. Femeia este angajată a unei companii din Cluj-Napoca, iar recent a luat parte la un program de training în Beijing.

„Beijingul nu este o zonă afectată de coronavirus, dar pentru că în avionul cu care s-a întors a fost în contact cu alte persoane, am luat decizia să izolăm persoana la domiciliu", a precizat Ligia Marincaş, directorul DSP Sălaj.

Aceasta a mai precizat că femeia este monitorizată zilnic de către medici, iar până acum femeia nu a manifestat niciun simptom de boală.

Coronavirusul in Romania
Coronavirusul in Romania

Trei marinari români, repatriați

Și trei marinari aflați pe vapoare în diferite șantiere din China au fost repatriaţi. Vor ajunge în România în zilele următoare. Anunțul a fost făcut în urmă cu puțin timp de Sindicatul Liber al Navigatorilor.

Citeste si: Averismentul specialiștilor: „Toată lumea se va confrunta cu coronavirusul. Microbul ucigaș va invada întreaga planetă”

Citeste si: Stare de urgență internațională declarată de OMS! Tot ce trebuie să știi despre CORONAVIRUS!

Citeste si: Celebrul medic român Mihail Pautov: ”Din 4 oameni răciți, unul va fi infectat cu CORONAVIRUS”! De ce nu trebuie să ne sperie, totuși, virusul din China?

Coronavirusul din China, declarat urgență mondială

Alexandru Rafila, reprezentantul României la OMS, a detaliat, joi seara, la Digi24, ce măsuri trebuie să ia România, după ce noul coronavirus din China a fost declarat urgență publică globală și a explicat că adevăratul pericol îl reprezintă posibilitatea ca virusul să sufere noi mutații și să devină și mai patogen, odată cu transmiterea de la om la om.

Președintele Societății Române de Microbiologie a spus că în prezent se lucrează la constituirea unor stocuri de echipamente de protecție, de măști și echipamente medicale, care sunt necesare pentru gestionarea posibilei extinderi a coronavirusului în România.

„Se lucrează foarte serios la aceasta, împreună cu Departamentul pentru Situații de Urgență.(...) Este un scenariu, se utilizează un scenariu mai puțin favorabil”, a explicat Alexandru Rafila, la Digi24, după anunțul OMS.



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Stare de urgență internațională declarată de OMS! Tot ce trebuie să știi despre CORONAVIRUS!

Fosta iubită a lui Liviu Dragnea, din nou în vizorul presei! Ce a făcut Irina Tănase...

Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței

Ce i se întâmplă lui Naomi? ANUNȚUL făcut public chiar de concurenta din Casa Iubirii a dat naștere unei adevărate furtuni de reacții: "Așa le așează Dumnezeu rând pe rând, cum nu le...". Ce NU a mai putut ascunde și ce decizie urmează să ia

Coronavirusul face ravagii în China! Peste 2000 de persoane infectate, iar pentru 56 de suflete, virusul a fost fatal!

El a fost și va rămâne marea iubire a celebrei Hande Ataizi, care joacă rolul Cana în serialul "Fata de la fereastră"! Iată cu cine a fost căsătorită îndrăgita actriță

ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro
Cookies