O româncă a fost înjunghiată mortal în Germania.
O femeie în vârstă de doar 40 de ani și-a pierdut viața în urma unui atac violent petrecut la o fermă de căpșuni din orașul Nettetal.
O româncă de 40 de ani a fost înjunghiată mortal înainte de începerea programului de lucru
Citește și: Doliu în muzică populară românească! Dorin Cuibariu s-a stins din viață
Victima era din localitatea Trei Sate, județul Mureș, și avea doi copii. Aceasta lucra sezonier în Germania alături de partenerul său de viață. Incidentul s-a produs luni, 22 iunie, în primele ore ale dimineții, înainte ca muncitorii să-și înceapă activitatea.
Femeia de 40 de ani a fost principala victimă a agresiunii. În timpul atacului, a fost rănit și partenerul acesteia, cât și un alt tânăr în vârstă de 25 de ani.
Martorii au alertat imediat autoritățile, iar la fața locului au intervenit mai multe echipaje de poliție și ambulanță. Personalul medical a încercat să-i acorde victimei primul ajutor și să o stabilizeze, însă rănile suferite s-au dovedit a fi extrem de grave. Femeia a fost transportată de urgență la spital pentru îngrijiri medicale, însă medicii nu au mai reușit să-i salveze viața. La scurt timp după internare, a fost declarat decesul acesteia.
Partenerul victimei a suferit răni grave în timpul atacului și a fost internat în spital. Acesta urmează să fie supusă unei intervenții chirurgicale.
Autoritățile germane au confirmat că acesta va rămâne în arest preventiv pe durata investigațiilor, urmând ca procurorii să stabilească toate detaliile cazului și eventualele acuzații care vor fi aduse. Un aspect care atras atenția anchetatorilor este activitatea suspectului pe rețelele de socializare înainte de producerea tragediei. Cu puțin timp înainte de atac, acesta a publicat un mesaj care ridică numeroase semne de întrebare.
„Toată lumea știe ce face, știe de ce face acel lucru, cum îl face și știe, de asemenea, ce poate pierde din această cauză”, a scris el în mediul
online.