Sportiva a explicat ce metode aplică pe timp de varǎ pentru un corp sǎnǎtos.
Canotoarea a oferit câteva sfaturi despre dieta pe care o ține în timp ce termometrele depășesc 30 de grade.
Elisabeta Lipă este una dintre cele mai bune sportive din România și, chiar dacă timpul trece, aceasta reușește să-și mențină silueta de invidiat. Sportiva a început canotajul de la 16 ani și a încetat să practice sportul pe care îl iubea în anul 2004 pentru că nu a existat o bază sportivă unde să își poată desfășura activitatea.
Care a fost motivul pentru care și-a încheiat activitatea
Ce recomandări are canotoarea pentru perioada caniculară:
„(...) Pentru buna funcționare a organismului, hidratarea e vitală. Mai bine renunți la mâncare, decât la apă.
Ca și dietă, eu știu așa: să nu ai pauză nici mai mare de patru ore între mese. Să nu ai pauză mai mică de două ore între mese. Să mănânci alimentele care au compatibilitate cu corpul tău. Dacă amestecăm cartofi cu pâine, cu grătar și cu ce mai poftim noi, cântarul se va răzbuna pe noi. Dar, o salată cu legume la grătar cu siguranță îți face bine. Dacă nu ronțăi toată ziua, iar nu ai cum să te îngrași. Cu cât porțiile vor fi mai mici, cu atât va fi mai bine pentru organism.
Pe căldură consumați salate foarte multe, fără sosuri, maioneze. Fructe, dar nu foarte multe pentru că au zahăr. Trebuie să fie un echilibru în tot ceea ce ne propunem să mâncăm zilnic. Regula de bază este: puțin și des”, a declarat Elisabeta Lipă, în exclusivitate pentru Click!
Elisabeta Lipă a dezvăluit cum a fost relația cu părinții ei
Tatăl acesteia a fost unul dintre cei mai mari susținători ai ei la început de carieră.
„Tata și mama niciodată nu ne-au bătut. Nici pe mine, nici pe sora mea. Dar era acel respect pe care ți-l impunea prin comportament, prin vorbă, prin statură. Eu am avut un tată foarte bun, care știa când să râdă, când să glumească, când să fie sever.