Iată ce se întâmplă la câteva luni de când Mario Berinde a fost ucis.
Noi detalii privind moartea lui Mario Berinde, copilul de 15 ani ucis în Timiș. Cazul adolescentului a șocat întreaga comunitate la acea vreme, iar părinții minorului acuzat ar urma să ajungă din nou în fața instanței. Conform informațiilor publicate de paginadetimis.ro, se preconizează că la ședința de judecată ar putea participa și tatăl victimei, eliberat recent din închisoare. La aproximativ două luni de la crimă, mai exact în martie 2026, mama minorului suspect a depus plângere la Poliție, afirmând că ar fi fost agresată de bunicul lui Mario Berinde, pe fondul unui conflict care ar fi
Ce s-a întâmplat cu tinerii suspecți în crima lui Mario Berinde
Crima a avut loc în data de 19 ianuarie 2026, atunci când un adolescent de 15 ani a fost ucis în Cenei, suspecții fiind trei minori cu vârste cuprinse între 13 și 15 ani, care ar fi pus la cale fapta oribilă, iar ulterior ar fi ascuns trupul victimei în grădina casei adolescentului de 13 ani.
Cei doi minori de 15 ani implicați în dosarul de omor sunt cercetați penal și se află în arest preventiv. Copilul de 13 ani nu a putut fi tras la răspundere pentru faptele sale, fiind internat într-o instituție specializată. Ceea ce s-a întâmplat în Cenei nu a revoltat doar comunitatea din zonă, ci din toată țara, oamenii fiind îngrijorați pentru siguranța lor și a copiilor. Multe vedete au vorbit despre caz, iar atunci au început să se strângă semnături inclusiv pentru ca legea să fie modificată cu privire la răspunderea minorilor în fața legii. Situația a stârnit panică în rândul oamenilor din sat, dar și din vecinătate, în momentul în care suspectul de 13 ani ar fi fost mutat la acea vreme la bunici.